Mýdlo se začalo průmyslově vyrábět ve dvanáctém století ve Španělsku a Itálii. Později, v patnáctém století, se výrobou pevného mýdla začali zabývat také v Marseille. Mýdlo je ale mnohem starší, první exempláře do Evropy přivezli křižáci, vracející se z cest a je prokázáno, že vzniklo ve městě Aleppo v západní části Sýrie již dva tisíce let před Kristem.
Aleppské mýdlo nebylo samozřejmě takové, jaké známe dnes. Návod na tradiční mýdlo vznikl v Marseille, kde začali přidávat do louhujícího se popela vápno. Později jej vylepšili v Provence. Především tím, že do mýdla začali přidávat olivový olej, kterého byl v této oblasti dostatek, také sůl a speciální popel.
Recepty na výrobu mýdla se neustále zdokonalovaly. Vlády se nakonec ujalo v devatenáctém století opět město Marseille, kde vzniklo dokonce deset továren a celý proces byl po městě i pojmenován. Marseillské mýdlo se stalo velice žádaným, jelikož je přírodní a biologicky rozložitelné. Zejména v osmdesátých letech minulého století byl o toto mýdlo velký zájem. Dnes klasické mýdlo nahrazují stále více sprchové gely a mýdla tekutá, avšak krásu a přirozenost pevného mýdla určitě nenahradí.
Autor: Eliška Krajčovičová