Zdá se to být neuvěřitelné, ale pod koly aut ročně zahynou stovky tisíc kusů zvěře. Například jen zajíců polních zahyne ročně na našich silnicích a dálnicích zhruba 144 tisíc, srnců obecných skončí pod koly 129 tisíc kusů, bažantů obecných 39 tisíc jedinců, kun 19 tisíc kusů, u lišky obecné a prasete divokého se předpokládané roční ztráty pohybují ve výši okolo 17 tisíc jedinců, jezevců lesních zahyne 8 tisíc kusů, stejně jako káňat. Velcí býložravci pak nepřežijí střet s vozidlem ve zhruba 6 tisících případů.
Ale nejen divoká zvěř ukončí svůj život na silnicích. Ke sto tisícům se přibližuje počet usmrcených koček domácích a počet psů se pohybuje okolo 10 tisíc kusů. Řidiči by tak měli vždy počítat s tím, že se na silnicích pohybuje zvěř a že střet s ní může mít až fatální následky, a to především tehdy, pokud se jedná o zvířata větších rozměrů.
Ke srážce se zvířetem může dojít v kteroukoliv denní dobu. Přesto bychom si měli uvědomit, že například vysoká zvěř má tendenci pohybovat se i v blízkosti silnic především za svítání a za soumraku. Zvíře je při nočním oslnění světlomety vozidla dokonale zmateno a zůstává strnule stát na vozovce a neutíká. Uvědomte si také to, že zvíře málokdy putuje osamoceně. Pokud tedy uvidíte přecházet přes cestu jen jednu srnku, zpomalte co nejvíce, je totiž velmi pravděpodobné, že někde při cestě se nachází i zbytek stáda.
V současné době s migrací divokých zvířat do měst je potřeba na pohyb zvířat na vozovkách myslet i při cestě v městských aglomeracích a nejen mimo ně.
Zdroj: Besip