Opět nadešel čas dýní

Příroda se nám začíná převlékat do pestrých podzimních barev a to je znamení, že nadešel podzimní čas. K podzimu patří také dekorace, které nám krášlí domovy, vytváří příjemnou atmosféru a připomínají, že právě toto období patří k nejkrásnějším. Dozrávají šípky, v trávě se lesknou kaštany a nechybí ani sklizeň plodiny, která je u nás čím dál tím oblíbenější a tou je dýně.

Podzim je zkrátka čas dýní. Ty jsou nejen ovšem nejen krásné, ale také zdravé. Díky svým léčebným vlastnostem by rozhodně neměly v našem jídelníčku chybět. Můžeme si vybrat ze spousty druhů a uvařit z nich takřka cokoli, od polévky, přes saláty, kompoty a marmelády, až po koláče nebo různá chutney.

Dýně nejvíce využívá americká a karibská kuchyně, ale i u nás jsou stále častější součástí jídelníčku. Nejznámější mi odrůdami jsou Hokaido a dýně máslová. Hokaido je plná vitamínů a minerálních látek jako jsou vápník, hořčík, draslík, betakarotén, fosfor a vitamíny A, B a C. Velice příznivě působí na léčbu problémů slinivky břišní, sleziny, ledvin a srdce. Má vysoký obsah vlákniny a zanedbatelné nejsou ani detoxikační účinky. Často je také součástí redukčních jídelníčků. Dýně máslová je vhodná spíše do sladkých pokrmů a marmelád. Vhodná je i jako přísada do polévek a zeleninových jídel. Na našem trhu se ještě běžně setkáte s dýní špagetovou a muškátovou.

Zapomenout nesmíme ani na další důležitou funkci dýně a to je oslava svátku Halloween. I přes protesty některých odpůrců, získává tento zvyk i u nás stále více příznivců. Pokud si chcete dýni vydlabat a umístit dovnitř svíčku, počítejte s tím, že musí být dostatečně velká, aby nad plamínkem vznikl dostatečný prostor a nedošlo ke spálení vršku plodu.

Pokud si dýně sami vypěstujete, uložte je v místnosti, kde se teplota pohybuje od deseti do patnácti stupňů a kde je sucho. Slupka dýně ztvrdne, čímž ochrání dužinu uvnitř a ta vydrží i několik měsíců.

Autor: Eliška Krajčovičová


.