Dnes si připomínáme Den boje za svobodu a demokracii

Tento svátek připomíná dvě důležité události v českých dějinách, spojených s vysokoškolskými studenty. Reakci nacistů na nepokoje při pohřbu Jana Opletala v roce 1939 a demonstraci proti komunistickému režimu v listopadu 1989.

Právě v noci z 16. na 17. listopadu 1939 proběhla razie, jejímž cílem bylo dopadení studentů, kteří organizovali nepokoje během pohřbu Jana Opletala. Devět studentů bylo popraveno a tisíc dvě stě převezeno do koncentračního tábora. Nacisté rozhodli o tom, že budou uzavřeny vysoké školy. Toto nařízení trvalo celé tři roky. V roce 1941 byl tento den vyhlášen radou studentů za Mezinárodní den studentstva.

Druhé datum, tedy 17. listopadu 1989, připomíná demonstraci proti komunistickému režimu, organizovanou opět studenty vysokých škol. Ti se sešli na pražském Albertově a postupně se přidali i další lidé. Kolik bylo účastníků celkem, to přesně nevíme, některé zdroje hovoří až o padesáti tisících. Demonstrace byla oficiálně ukončena na Vyšehradě, dav se ale vydal dále do centra Prahy. Přibližně pět tisíc lidí pokračovalo na Karlovo náměstí. Jelikož jim policisté bránili k odbočení směrem na Pražský hrad, zahnuli na Národní třídu a pokračovali směrem na Václavák. Národní třída byla však přehrazena kordonem policistů, kteří demonstranty zastavili. Ti si posedali na zem před policisty a za jejich štíty začali zasunovat květiny. Kvůli obavám z demonstrantů byl zablokován ústup Národní třídou směrem k Národnímu divadlu a lidé se tak ocitli v pasti.

Demonstrace pokračovala pokojně, provoláváním hesla Máme holé ruce.
Prostor se začal postupně zahušťovat a pohotovostní pluk veřejné bezpečnosti spolu s Odborem zvláštního určení začali demonstranty bít obušky. Někteří demonstranti byli zatčeni a odvezeni přistavenými autobusy. Podle lékařské komise bylo při zásahu policejních složek zraněno 568 lidí.

Autor: Eliška Krajčovičová