Předpověď aktivity klíštěte obecného na tento víkend

Vzhledem k tomu, že se mnozí z nás chystají během víkendu do přírody, může nás, ale i naše psí kamarády, čekat nepříjemné setkání se známým nepřítelem, kterým je klíště. Čím vyšší je stupeň aktivity, tím vyšší je riziko napadení člověka nebo zvířete klíštětem, a je-li infikováno, i pravděpodobnost nakažení klíštovou encefalitidou nebo lymskou boreliózou.

Toto riziko je vyjádřeno v deseti stupních doplněných doporučeními, jak se v předpovídané situaci chovat při návštěvě míst s předpokládaným výskytem klíšťat. Typickým biotopem klíštěte jsou listnaté a smíšené lesy a porosty křovin s bylinným patrem, zejména jejich okraje, dále porosty na okrajích vodních toků. Často se klíšťata vyskytují i v parcích, zahradách a na neudržovaných pastvinách. Výrazně méně jich je v jehličnatých lesích, hlavně jsou-li bez podrostu, a v kamenitém prostředí s minimem porostu. V zemědělských kulturách se nevyskytují. Vzhledem ke specifickým nárokům na vlhkost prostředí nejsou klíšťata na otevřených, osluněných suchých místech a také na rašeliništích a v trvale podmáčeném terénu. S nadmořskou výškou sice velikost populace klíštěte klesá, nicméně na našem území byl jeho výskyt v posledních desetiletích zaznamenán i v horských polohách až na horní hranici lesa.

V těchto dnech je riziko malé, aktivita klíšťat, která nabírají sílu po zimních měsících, je pouze na stupni číslo 2. Přesto je doporučováno pro návštěvu listnatých a smíšených porostů a křovin s bylinnou vegetací zvolit oblečení z hladké světlé látky a občas prohlédnout, zejména kalhoty, a případně odstranit přichycená klíšťata. Večer a ráno po pobytu v lese si prohlédněte tělo, a pokud se nějaký ten vetřelec přeci jen zakousl, neprodleně jej odstraňte. V případě, že si nejste jisti tím, že se vám podaří vyndat klíště celé, navštivte raději lékaře.

Info: Český hydrometeorologický ústav