Království drahých kamenů: Jantar

Jantar není kámen. Je to zkamenělá pryskyřice pradávných jehličnatých stromů, zejména blahočetů a metasekvojí. Zjednodušeně řečeno, veškerá pryskyřice starší dva miliony let, je jantar, všechno ostatní se nazývá kopál, který se používá k vykuřování. Stáří jantaru může být dva až dvě stě milionů let.

Datování stáří jantaru je pak důmyslně přesným nástrojem pro rekonstrukci hmyzí evoluce na Zemi. Ale není to jen hmyz, který se v kritické chvíli přilepil na lepkavou pryskyřici a zůstal v ní uvězněn po miliony let. V jantaru se nacházejí pylová zrnka, květy orchidejí, mechy, lišejníky, a dokonce i menší obratlovci, ještěrky a žáby. Jantar je pravdivým svědkem evoluce na Zemi, a jestli se někomu dá věřit, pak je to jantar.

Jantar je pochopitelně velmi měkký, na stupnici tvrdosti 1 až 2, a proto se dá dobře opracovat. Nejstarší figurky vyřezané z jantaru a jantarové šperky vznikly v době před 30 tisíci let a od té doby provázejí člověka dodnes. Jantar je lehký a teplý na dotek, hoří a třením se elektricky nabíjí. Obsahuje kyselinu jantarovou, která je součástí každé jednotlivé buňky živého těla.

Jantar se nazývá také ambra a je nejcennější magickou substancí všech dob. Kvůli jantaru vznikaly obchodní stezky a jantarová komnata, kterou pruský král Fridrich věnoval ruskému caru Petru Velikému, je považována osmý div světa. Nejběžnější formou jantaru užívanou v magii jsou jantarové náhrdelníky. Odedávna je nosily děti pro ochranu zdraví.

Jantar má schopnost tišit bolest, povzbuzuje hormonální systém, regeneruje játra, žlučník, srdce i močový měchýř a léčí žaludeční problémy. Jantar posiluje, ochraňuje, zesiluje magické rituály a zvyšuje smyslové prožitky. Nejčastěji se však nosil pro pozvednutí přirozené krásy a přitažlivosti. Prý zjemňuje hlas a prozařuje oči. Z toho už kouká opravdová smyslnost…

Autor: Tereza Viktorová