Víte, že největší nebezpečí vám nehrozí od plamenů ale od kouře? Proto, když pozorujete kouř, zamezte jeho šíření zavřením a utěsněním dveří, zejména u podlahy. Při opouštění prostoru kde hoří, než otevřete dveře, vyzkoušejte, nejsou-li horké, zkuste na dotek plochu dveří a kliku. V případě, že ano, nikdy neotevírejte. Zůstaňte v místnosti, nejlépe pod oknem.
Požární poplach se vyhlašuje voláním „HOŘÍ“. Proveďte nutná opatření pro záchranu ohrožených osob. Neodkladně ohlaste zjištěný požár na telefonní číslo 150 nebo 112. Dále zabezpečte uzavření přívodu plynu a vypnutí elektrické energie. Poté co nejrychleji opusťte objekt, ve kterém hoří.
Vezměte s sebou jen nejnutnější věci, jako doklady, léky nebo peníze. Vytvořte si roušku z navlhčené textilie a případně si vezměte namočený kabát či deku přes hlavu. Při odchodu z hořícího objektu se pohybujte co nejblíže u země a nesnažte se překonávat již požárem zasažené a zakouřené prostory. Nemůžete-li již opustit objekt, uzavřete se v místnosti bez větrání, utěsněte okna a dveře, nejlépe mokrým ručníkem nebo dekou a upozorněte na sebe hasiče máváním za oknem či vyvěšením bílé látky či prostěradla.
Při požáru prověřte, zda se v ohroženém prostoru nenacházejí osoby a zvířata. Pokud ano, pokuste se zabezpečit jejich vyvedení nebo si zapamatujte, kde se nacházejí a řekněte to následně záchranářům. Pokud možno, shromážděte všechny osoby na bezpečném místě mimo ohrožený prostor.
Jak předcházet požáru
Skladujte hořlavé, výbušné a toxické látky pouze v určených množstvích a prostorách, mimo společné prostory obytných domů. Buďte vybaveni funkčními jednoduchými hasebními prostředky. Mějte vždy volné, případně označené, únikové cesty. Vznikne-li požár, snažte se jej okamžitě uhasit nebo zamezit jeho rozšíření.
Jaké hasicí přístroje a k čemu je použít
Hasicí přístroje jsou určené k hašení začínajícího požáru a podle druhu hasiva je dělíme na:
Vodní – použít na papír, dřevo a další pevné hořlavé látky (NIKDY na elektřinu, oleje).
Práškový – je universální (elektřina, domácí spotřebiče, oleje, plyny, pevné látky).
Pěnový – použít na benzín, naftu, olej (NIKDY na elektřinu, domácí spotřebiče).
Sněhový – použít na elektřinu, jemnou mechaniku.
Halotronový – použít na hašení auta, elektřiny, domácích spotřebičů, archívů.
V domácnosti se doporučuje použít práškový hasící přístroj ABC.
Zdroj: HZSČR