Koloběžka se v posledních letech stala oblíbeným dopravním prostředkem. Pryč jsou doby, kdy se na koloběžkách proháněly v ulicích jen děti, kdy jsme neřešili žádná bezpečnostní opatření a kdy se rozbitá kolena ošetřila kysličníkem a pokračovalo se v jízdě. Dnes, kdy se na koloběžce běžně pohybujeme coby účastníci silničního provozu, musíme také dodržovat určitá pravidla. Co tedy udělat, než nasedneme na koloběžku a vyrazíme do ulic?
Před jízdou na koloběžce nejprve překontrolujte pevné uchycení kol, zvláště pokud ji často převážíte rozloženou. Seřiďte si také ideální výšku řídítek. A přestože se pláště na koloběžce příliš neopotřebovávají, raději je zkontrolujte. Také se koukněte, zda máte řádně nahuštěné pneumatiky. Pro vaši bezpečnost jsou zásadní brzdy v dobrém stavu. Péče o ně se liší podle typu a o seřízení se nebojte požádat odborníky v nejbližším cykloservisu.
Přilba
Cyklistická přilba by měla být povinnou výbavou pro každého jezdce, tedy nejen pro děti. Při jízdě z kopce snadno překročíte i rychlost 50 km/h. Mezi helmami je velký výběr od běžných cyklistických po freestyle modely. V neposlední řadě se vyrábějí různé designové helmy do města, které mohou být nakonec i vhodným doplňkem k vašemu outfitu, což zajisté mnozí ocení. V první řadě však dbejte na správnou velikost a na správné seřízení, aby helma skutečně správně seděla.
Rukavice
Ačkoliv by to mnozí nepředpokládali, po cyklistické helmě jsou rukavice druhý nejdůležitější bezpečnostní prvek, neboť většina pádů z koloběžky je právě na ruce. A platí, že lépe mít roztrhané rukavice než rozedřené ruce. V neposlední řadě tlumí otřesy z předního kola, a zajišťují tak při jízdě váš vyšší komfort.
Brýle
Brýle slouží především jako ochrana před hmyzem. Především při jízdě z kopce při vysoké rychlosti může být letící hmyz nepříjemnou komplikací. Slouží tedy nejen jako ochranná pomůcka před slunečními paprsky, ale měly by být povinnou výbavou každého koloběžkáře.
Reflexní prvky
Pro větší bezpečnost při jízdě je doporučeno mít na sobě co nejvíce reflexních prvků. Je velice důležité, abyste byli viděni na co největší vzdálenost. Některé pláště jsou už opatřeny reflexními proužky. Dobře vám také poslouží reflexní vesta přes oblečení a reflexní pásky na ruce i nohy.
Osvětlení
Přední světlo bez problému přiděláte na řídítka. Při horší viditelnosti je lepší si „přísvítit“ ještě čelovkou upevněnou na helmě. Se zadním světlem je to horší. Na zadní vidlici si přidělané světlo snadno ukopnete. Vhodnější je umístit zadní blikačku na helmu (některé helmy už mají světlo integrované), případně na batoh za zádech nebo na jinou viditelnou část oblečení.
Zdroj: PČR