Čtvrtek na kladenských silnicích ve znamení alkoholu a drog

Kladenští policisté při svých pravidelných kontrolách zastavili tři řidiče, kteří za volant rozhodně usednout neměli. Kolik je asi těch, kteří protentokrát jejich pozornosti unikli? Zdá se, že řídit vozidlo po požití alkoholu nebo drogy nepředstavuje pro mnohé žádný problém. Dokud ovšem nezpůsobí nehodu a neublíží tak někomu nevinnému.

Prvního hříšníka kontrolovali policisté před třetí hodinou odpoledne ve Vrchlického ulici. Jednalo se o čtyřiatřicetiletého cizince ve vozidle Renault Twingo. Dechová zkouška ukázala 0,80 a 0,75 promile alkoholu v dechu. Tento muž nejen, že usedl za volant opilý, ale, jak zjistili policisté, nevlastní ani řidičské oprávnění.

Po deváté hodině večer kontrolovala hlídka v ulici Wednesbury devětadvacetiletého muže z Kladna v osobním voze Seat Toledo. Tentokrát mladík nadýchal 0,44 a 0,43 promile.

A nechyběly ani drogy. Ve čtvrt na dvanáct v noci zastavili policisté sedmatřicetiletého řidiče v automobilu značky Lexus. První, co muži zákona zjistili byl fakt, že muž má vyslovený zákaz řízení a to do třináctého června. Takže měl celkem smůlu a zákaz si o něco protáhne. Orientační vyšetření na přítomnost návykových látek ukázalo přítomnost látky THC a Amphetaminu Metamphetaminu.

Za jak dlouho vymizí alkohol z krve?

Mnozí se mylně domnívají, pokud neusednou za volant rovnou po požití alkoholu, že stačí několik hodin spánku k tomu, aby se veškerý alkohol z těla odstranil. Bohužel neexistuje žádný skutečně ověřený recept na to, jak zvýšenou hranici alkoholu v krvi snížit.

Alkohol se po požití nápoje, který jej obsahuje, postupně dostává z trávicího systému do krve. Protože není v organismu ve větším množství běžně přítomen a lze jej tak pokládat za cizorodou látku – drogu –, snaží se jí tělo odbourat. Záleží na mnoha faktorech, které ovlivňují rychlost, s jakou se alkohol z těla vyloučí. Vyloučení části alkoholu probíhá prostřednictvím dechu, potu a moči. Zbytek je zpracován v trávicím systému. Mezi hlavní faktory, které mají na mechanismus odbourávání alkoholu z těla vliv, patří výška, hmotnost a pohlaví, stejně jako např. rychlost s jakou alkohol přijímáme. Za hodinu se tělo může zbavit zhruba 0,1 promile. Není přitom důležité, zda člověk spí nebo sportuje. Ani černá káva nebo tučná jídla zde nemají potřebný účinek. A nějaká zázračná pilulka proti opilosti neexistuje.

Dalším nebezpečím, které mnoho řidičů často podceňuje, je záludný zbytkový alkohol a následná „kocovina“ s celkovým útlumem. Výsledky výzkumů jasně ukázaly, že již hodnota kolem 0,2 promile v krvi způsobuje prokazatelné zhoršení schopnosti řídit. Vzrůstá tendence riskovat, nepřiměřeně se zvyšuje sebedůvěra, zhoršuje se schopnost rozeznat pohybující se světla a také se špatně odhadují vzdálenosti.

V tabulce jsou orientační výpočty u mužů pro jejich tělesnou hmotnost 75 kg, u žen pak pro 60 kg. Lidé s větší hmotností zpracovávají alkohol rychleji, lidé s nižší hmotností pomaleji. Při výpočtu není brán v úvahu resorpční deficit, který kolísá podle toho, jaká byla požita potrava. Děti a mládež, lidé s určitými nemocemi a léčení určitými léky mohou odbourávat alkohol mnohem pomaleji, nežli uvádějí jakékoliv tabulky.

Autor: Kladno24