Hasiči radí: Jak se chovat pokud vás venku zastihne bouřka

Pokud se v době bouřky nacházíte venku, snažte se najít co nejdříve bezpečný úkryt, který poskytují veškeré stavby chráněné hromosvodem. Pokud musíte zůstat v přírodě, ochrání vás hustý les, nižší porost nebo úzké údolí.

Rozhodně se neschovávejte pod osamělými stromy, na okraji lesa, pod převisy nízkých skal, či v menších staveních bez hromosvodu. Největší nebezpečí zásahu bleskem hrozí při pobytu v otevřeném terénu a na vyvýšených místech, v bezprostřední blízkosti železných konstrukcí (sloupy elektrického vedení), vysokých osamocených stromů nebo vodních ploch.

Překvapí-li vás bouřka na rozlehlé holé pláni, rozhodně nepokračujte dál v chůzi a nezůstávejte ve skupině. Nejbezpečnějším řešením je přečkat bouřku v podřepu s nohama a rukama u sebe, na zem si rozhodně nelehejte. Nezdržujte se ani v blízkosti řek a potoků nebo na podmáčené půdě. Za bouřky venku pokud možno nepřenášejte kovové předměty.

Při pobytu v přírodě během bouřky neutíkejte ani se neschovávejte pod osamocenými stromy. Pokud vás zastihne bouřka v automobilu, nemusíte se blesku příliš obávat. Jestliže necháte okna i dveře zavřená, poskytne vám plechová karoserie spolehlivou ochranu.

První pomoc při úrazech bleskem je stejná jako při ostatních úrazech, způsobených elektrickým proudem a při popáleninách. Podle stavu zraněného bývá často nezbytné použít umělé dýchání nebo srdeční masáž. Bouřka je nejvíce nebezpečná do vzdálenosti 3 kilometrů, to jest zhruba 9 vteřin mezi hřměním a bleskem, ale v bezpečném úkrytu raději zůstaňte až do doby, než bude bouřka alespoň 10 km vzdálená, tedy zhruba 30 vteřin mezi hřměním a bleskem.

Zdroj: HZSČR