Jak vybrat koloběžku pro děti a připravit je na první jízdu

Jízda na koloběžce je pro děti oblíbenou zábavou. Kromě toho také příznivě rozvíjí motoriku a procvičuje rovnováhu. Jak však vybrat pro vaše dítko tu správnou? Jedno je jisté. Každé dítě je jiné, a tak je vždy nutné koloběžku konkrétnímu malému jezdci přizpůsobit. Měla by vždy odpovídat velikostně věku dítěte a výška stupátka by neměla nadměrně zatěžovat stojnou nohu.

Přiměřená velikost

Základem je pořídit koloběžku odpovídající věku a velikosti dítěte. Vyvarujte se kupovat větší koloběžku s cílem, že mu déle vydrží. Manipulace s větší koloběžkou je obtížná a snadno může vaše dítko od další jízdy nadobro odradit.

Velikost kol

Za bezpečnější jsou považovány koloběžky s nafukovacími koly. Jsou sice malinko těžší než malé skládací koloběžky, ale bezpečně zvládnou jakýkoliv terén. A pokud jsou kvalitní ložiska a pneumatiky správně nahuštěny, jede se na nich velice lehce. Oproti tomu malé koloběžky s kolečky z PU gumy jsou určené pouze pro hladké terény. Mají úzká řídítka a jsou tak značně nestabilní.

Výška stupátka

Výšku stupátka berte při výběru jako hlavní parametr. Ideální je nášlapná výška okolo 7 cm. Čím je stupátko víš, tím větší dřep při odrazu, a tím dříve začnou bolet nohy.

Délka stupátka

Délka stupátka by měla poskytnout dostatečný prostor pro jednu nohu. Příliš široké stupátko brání odrazu a příliš dlouhé zase snižuje obratnost koloběžky. Ideální je šířka na velikost boty a délka okolo 35 cm.

Ložiska

Zde se vyplatí připlatit si za kvalitu, neboť právě ložiska určují lehkost, s jakou koloběžka pojede.

Výška řídítek

Při rozhodování mezi koloběžkami je dobré vycházet z minimální a maximální výšky řídítek. Rozhoduje to o tom, jak dlouho dítěti vydrží. U většiny koloběžek upravíte výšku řídítek jednoduše pomocí imbusového klíče. Optimální rozsah je 7 cm až 10 cm.

Brzdy

Dbejte na to, ať je koloběžka vybavena minimálně jednou kvalitní brzdovou páčkou, na kterou dítě bez potíží dosáhne a která velikostně odpovídá ruce dítěte.

Rozvor kol

Rozvor kol je vzdálenost mezi osou předního a zadního kola a určuje, jak bude koloběžka obratná – tedy jak se s ní bude otáčet a zatáčet.

Jak připravit dítě na bezpečnou jízdu na koloběžce?

V první řadě dbejte na správně vybraný stroj odpovídající věku a velikosti dítěte. Měl by splňovat příslušné stanovené normy (ČSN EN 14691) a vhodné je doplnění o reflexní prvky a ergonomická madla. Doporučujeme u těchto koloběžek zapuštěné šrouby, které ochrání vaše dítě před nepříjemným poraněním.

Váha koloběžky by se měla pohybovat maximálně okolo 7 kg a nášlapná výška by neměla být o moc větší než 7 cm.  Dítě musí být dostatečně silné natolik, aby dokázalo koloběžku bezpečně ovládat. Obvykle to není dříve než ve čtyřech letech.

Dejte dětem dost času na seznámení s koloběžkou. Ačkoliv se může zdát jízda na koloběžce jednoduchá, dětem může působit problémy dostatečná koordinace pohybů a udržení rovnováhy. Proto na ně nechvátejte a dostatečně je povzbuzujte.

Natrénujte střídání odrazových nohou, které mnohdy dělá problémy i zdatnějším jezdcům. Střídání nohou je důležité kvůli jednostrannému přetěžování těla.

Před jízdou dostatečně dětem vysvětlete techniku jízdy. Není dobré stáčet řídítka do ostrého úhlu, kdy koloběžka snadno ztrácí stabilitu. Učte je v zatáčkách raději vykroužit oblouk.

Vždy důsledně dohlédněte, aby mělo dítko na hlavě helmu odpovídající velikosti a správně seřízenou. V opačném případě je to jako nemít helmu žádnou.

Pokud upravujete výšku řídítek, vždy se před jízdou ujistěte, zda jsou všechny šrouby pečlivě utažené. Jinak se snadno stane, že se řídítka volně protočí a může dojít k nepěknému pádu. Stejně tak raději překontrolujte pevné uchycení kol, pokud stroj převážíte často rozložený.

A v neposlední řadě nepodceňujte reflexní vybavení stroje i vašeho dítka. Dobré je výplet kola vybavit reflexními tyčinkami. Vaše dítko je snadno viditelné a takovou výzdobu svého stroje obvykle přivítá s nadšením.

Zdroj: hlavnebezpecne.cz