Český fotoreportér, který dlouhodobě pracoval pro Reflex. Proslavily ho převážně válečné fotografie. V rámci své profese podnikl více jak dvě stě cest do všech koutů světa. Fotografoval konec komunismu v Evropě, pád berlínské zdi, sametovou revoluci i krvavý zánik Ceauşescova režimu v Rumunsku. Nyní vám poradí v televizním cyklu s názvem „Jak se fotí“, kterým vás provede spolu se zpravodajem Janem Šmídem. První díl uvidíte ve středu 25. října ve 21.30 hodin na ČT2.
Když jedete na dovolenou, fotíte?
Obvykle jedu na dovolenou tam, kde mám šanci zaznamenat nějaké silné téma. Právě jsem se vrátil z Indie, kde jsem opakovaně fotografoval „Rikši“, což je pozůstatek britského kolonialismu, kdy lidé běhají s lidmi. Dále jsem v uhelné oblasti Dhanbad fotografoval velmi těžkou práci žen a dětí. Velice často vybírám místo dovolené podle toho, zda tam lze nafotografovat nějaké silné téma či nikoliv.
Jak těžké pro Vás bylo vcítit se do role amatérských fotografů, kteří si chtějí z dovolené pořídit několik snímků?
Těžké to nebylo, protože již pět let pravidelně pořádám fotografické workshopy a učím i amatérské fotografy, jak fotografovat lidi. Dělám workshopy na klasickou digitální fotografii, ale i speciálně zaměřený na fotografování mobilem a také pravidelně pořádám několikadenní fotografické worskhopy v zahraničí.
Fotíte často i reportážní fotografie z krizových oblastí, není focení města pro Vás nuda?
Není, protože když fotografujete města nebo streetphoto, je to velmi dobrý trénink na fotografování v krizových oblastech.
Budete fotit i nejznámější místa, která navštěvuje téměř každý turista?
Ano, jedna ze základních linek pořadu je ukázat lidem, jak si vyfotografovat ty nejznámější dominanty v jednotlivých městech.
Můžete vypíchnout pár základních chyb, kterých se my amatéři nejčastěji dopouštíme?
Nejčastější chyba je špatná kompozice a nečisté pozadí. Dobrá kompozice je taková, kdy je na snímku jen to, co tam má být a není tam nic navíc. To se velice jednoduše řekne, ale mnohem obtížněji realizuje. Nicméně s dobrou kompozicí „bojují“ nejenom začínající fotografové, ale i ti nejlepší.
Vzpomenete si na cestu, kam jste se naposledy vydal, aniž byste s sebou měl fotoaparát?
Na cestu si nevzpomenu, ale pravděpodobně taková cesta nebyla, protože když s sebou nemám fotoaparát, mám alespoň mobil, kterým též fotografuji.
Je pořad určen zejména lidem, kteří mají dražší fotoaparáty, nebo se něčemu přiučí i lidé, kteří fotí hlavně na mobil?
Pořad je určen pro všechny, pro začínající i pokročilé fotografy, ale i pro lidi, kteří fotí mobilem. V dnešní době obzvlášť platí: NEZALEŽÍ NA TOM, ČÍM FOTÍTE, ALE JAK. Toto je jedna ze základních pouček, které v pořadu často opakuji.
Říkal jste, že i Vy fotíte na mobil. Co nejčastěji?
Na mobil fotografuji zejména v centru Prahy. Mé snímky pořízené mobilem si můžete prohlédnout na mém instagramu.
Jaké město z těch, co jste navštívili, je nejvíce fotogenické?
Všechna města, která jsme navštívili, jsou fotogenická, a přitom každé trochu jinak. Nejobtížnější bylo nafotografovat Prahu, protože tu každý zná.
Zdroj: ČT