Útulky v České republice pečují o tisíce koček a psů, kteří se vinou člověka ocitli bez domova. Z tohoto důvodu Nadace na ochranu zvířat a společnost Mars letos již podeváté pořádají kampaň „Pomozte naplnit misky v útulcích“, jejímž cílem je prostřednictvím darování kvalitního suchého krmiva pomoci útulkům v České republice. Princip je velmi jednoduchý, pomoci proto může úplně každý. Stačí si v období od 13. září do konce října koupit jakýkoli výrobek značek Pedigree a Whiskas a společnost Mars poté daruje krmivo potřebným útulkům.
Jedním z útulků je Psí útulek Bouchalka, který v loňském roce díky této kampani získal 4 palety krmiva značky Pedigree® a Whiskas®. Majitelka útulku Eugenie Sychrovská má z kampaně velkou radost: „My jsme za kampaně jako je ‚Pomozte naplnit misky v útulcích‘ velmi vděční. Znamená to pro nás, že za ušetřené peníze za krmivo můžeme financovat nejrůznější nutné opravy, na něž by nám jinak peníze nezbyly.“
Práce v útulku není klasické zaměstnání, ale spíše poslání. Musíte být pracovití, mít pevné nervy, trpělivost a velké srdce. V tomto povolání neexistuje pravidelná pracovní doba. Vše se řídí podle potřeb útulku – zejména jeho svěřenců.
V Psím útulku Bouchalka nejsou jen problémoví psi. Často zde skončí i takoví, o které se jejich majitel již nemohl postarat, nebo přecenil své síly a výchovu psa nezvládl. „Je důležité, aby si každý, kdo přemýšlí o pořízení psa, předem důkladně promyslel, jaké plemeno zvolit. Je potřeba zvážit své možnosti, typ bydlení, vytíženost, styl života… Všechny tyto faktory by měly být brány v potaz. Není pravidlem, že velké plemeno nemůže spokojeně žít v městském bytě. Vezměte si například německou dogu. Ta se projde kolem bloku a pak velmi ráda proleží zbytek dne v pelechu,“ radí Eugenie Sychrovská.
A jak vypadá každodenní život v útulku? Pracovní doba začíná v 8 hodin. V letních měsících, kdy je velké teplo, i dříve. Kroky ošetřovatelů vedou do kotců, kterých je v Psím útulku sto. První starostí ošetřovatelů je vyměnit vodu v miskách, případně misky vymýt. To se pak opakuje během dne ještě minimálně dvakrát.
Následuje krmení. Krmí se směsí suchého krmiva. Při plnění misek si ošetřovatelé všímají stavu jednotlivých psů, zda se všem daří dobře, a případné zdravotní problémy okamžitě řeší.
Na řadu přichází úklid kotců. Kotec je třeba vyčistit a zbavit všeho, co tam nemá být. Je rovněž nutné například zasypat díry, které pes vyhrabe.
V průběhu celého dne probíhá příjem psů. Každý nový přírůstek je nejprve prohledán čtečkou čipů. Pak je mu založena karta a je zapsán do knihy příjmů. Poté je pejsek odveden ošetřovatelem do svého kotce a vyfotografován. Fotografie se zveřejňují na sociálních sítích a webových stránkách útulku hned druhý den.
Autor: Veronika Fišerová