V těchto chladných dnech se množí stížnosti občanů na lidi bez domova. Ti se uchylují na různá místa ve městě, jako jsou například sklepní prostory panelových domů, vlakové nádraží, altán u nemocnice, prostory pod balkony, různé přístřešky a opuštěné budovy.
Strážníci během dne i noci provádějí kontroly těchto míst. Případné přestupky proti vyhlášce města řeší příkazem na místě nebo oznámením správnímu orgánu. Místo nechají vždy uklidit, ale situace se opakuje. Bohužel není v silách ani možnostech Městské policie Kladno tento problém s lidmi bez domova vyřešit. Pokud strážníci bezdomovce vykáží z místa, kde se právě nachází, přestěhuje se tento člověk prostě jinam. Takže strážníci a bezdomovci hrají nekonečnou hru na honěnou. Místní obyvatelé jsou rozděleni do dvou skupin. Jedním chování těchto osob vadí a volají po nápravě, druhá skupina se snaží „pomoci“ tím, že osobám donáší jídlo a věci.
Český červený kříž, jako již mnohokrát před tím, zřídil pro lidi bez domova, ve spolupráci s Městskou policií Kladno, takzvanou „teplou židli“ ve svých prostorách v ulici Kročehlavská. Sem je odkazují jak strážníci, tak také asistenti prevence kriminality. Podmínkou je, že osoba, která chce využít pomoci pracovníků červeného kříže, nesmí být pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek. To je ale velice často problém. Pokud se takový člověk domáhá pomoci, je odmítnut.
Lidem bez domova poskytuje pomoc Farní charita Beroun, která dvakrát v týdnu přijíždí na náměstí Jana Masaryka do Rozdělova a v nepravidelných časech pak také kladenská charita u vlakového nádraží v Kročehlavech. Pracovníci charity rozdávají potřebným lidem jídlo, ošacení, obuv a v mnoha případech jim pomáhají zařídit doklady totožnosti a podobně.
Pokud občané chtějí nějakým způsobem těmto lidem pomoci, bylo by lepší se domluvit přímo s pracovníky Českého červeného kříže nebo pracovníky charity. Sama městská policie tento problém, který se opakuje každou zimu, nevyřeší.
Zdroj: MPK