Křivoklát přivítá již šestý ročník Noir Film Festivalu

Brzy je pro zájemce připravený šestý ročník filmové přehlídky amerických, ale i evropských a českých filmů noir, situované do prostředí středověkého hradu Křivoklát. Akce nabízí nevšední filmové projekce v historických prostorách hradu, jejichž atmosféra umocňuje vizuální dojem uváděných snímků.

Návštěvníci festivalu se mohou těšit na skutečné perly, dramaturgové festivalu do programové sekce NORDIC NOIR zařadili u nás neznámé tituly z produkce Dánska, Norska, Švédska a Finska 40. a 50. let, v nichž diváci budou moci rozeznat pozoruhodné paralely se soudobou hollywoodskou produkcí a objevovat více či méně zřejmé vlivy ikonických děl americké kinematografie.

Další z programových sekcí šestého ročníku se bude soustředit na VĚZEŇSKÝ NOIR. Sekce představí jedno z děl výrazného noirového tvůrce Julese Dassina, jehož filmový odkaz festival v minulosti připomněl snímky Noc a město (Night and City, 1950) a Rvačka mezi muži (Du rififi chez les hommes, 1955). Letos přijde řada na ranější titul Hrubá síla (Brute Force, 1947), který představoval důležitý mezník v režisérově kariéře, neboť byl jeho první spoluprací s významným producentem Markem Hellingerem a jeho novým hereckým objevem Burtem Lancasterem. Dassinovo vězeňské drama vyniká ostrým sociálním komentářem a skrze postavu sadistického dozorce Munseyho (vynikající Hume Cronyn) jej lze vnímat jako drsnou alegorii nacistického režimu.

Napínavé drama přinese v reálných vězeňských lokacích natáčená, dokumentárně stylizovaná Vzpoura v bloku 11 (Riot Cell Block 11, 1954), v níž režisér Don Siegel angažoval řadu neprofesionálních herců. Protipólem dvou zmíněných maskulinních titulů bude temný ženský noir V kleci (Caged, 1950), ve kterém Eleanor Parkerová v jedné ze svých životních rolí, oceněné na festivalu v Benátkách, exceluje jako trestankyně-oběť, jež v neúprosném prostředí kriminálu prochází zásadní charakterovou proměnou. Obdobně emocionálně naléhavé je i drama Chci žít! (I Want to Live!, 1958), v němž předvedla oscarový výkon herečka Susan Haywardová.

Hereckými ikonami klasického Hollywoodu, kterým letos Noir Film Festival složí poctu a podle nichž budou pojmenované hlavní promítací sály, se stanou herečka a režisérka Ida Lupinová, od jejíhož narození letos v únoru uplynulo 100 let, a herec Robert Ryan.

S vyhrocenou estetikou vrcholícího noirového cyklu tak korespondovala narušená psychika a přehnané chování mužských postav, které nezřídka bylo odrazem jejich traumat z války. Tyto charaktery jsou spojené s několika výraznými hereckými tvářemi, jimž letos na festivalu věnují pořadatelé speciální programovou část s názvem PSYCHO NOIR. Vedle Richarda Widmarka v roli vyšinutého zabijáka z Hathawayova Polibku smrti (Kiss of Death, 1947) a Roberta Ryana jako pomstychtivého válečného veterána z Násilného činu (Act of Violence, 1948) režírovaného Fredem Zinnemannem, se můžete těšit na méně známou tvář Lawrence Tierneyho jako chladnokrevného intrikána v brilantním noiru Roberta Wise Zrozen k zabíjení (Born to Kill, 1947) a chybět nebude ani James Cagney a jeho „top-of-the-world“ performance v Bílém žáru (White Heat, 1949) od Raoula Walshe.

V rámci české stopy festival připomene dílo letošního jubilanta Hynka Bočana, jenž v dubnu oslaví 80. narozeniny. Režisér, který je jedním z patronů festivalu a na Křivoklát zavítal v roce 2015 a 2017 (loni např. uváděl projekci československo-britského snímku Třicet jedna ve stínu, na němž pracoval jako asistent režie Jiřího Weisse), se svojí tvorbou výrazně podílel na „zlatých šedesátých“ československé kinematografie, a to díly, jako jsou hořká komedie podle Milana Kundery Nikdo se nebude smát (1965), filmová adaptace románu Vladimíra Párala Soukromá vichřice (1967) či dva trezorové snímky z roku 1968 – historické drama z doby třicetileté války Čest a sláva a temný, až po sametové revoluci uvedený Pasťák situovaný v pražském nápravně výchovném ústavu pro mládež.

Festival se uskuteční na hradě Křivoklát 23. až 26. srpna. I letos si budou moci návštěvníci festivalu vychutnat projekce v pěti historických sálech (např. v gotickém Královském sále a soukromé komnatě Václava IV.) a na Horním nádvoří hradu, kde se pod noční oblohou uskuteční hlavní večerní projekce.

Programové sekce NFF2018:
Vězeňský noir
Samuel Fuller
Psycho noir
Nordic noir
Nová osudová žena
Československý noir
Pocty
Projekce HBO
Zvláštní uvedení

                                                                                                                                                                            Zdroj: Hrad Křivoklát