V sobotu dvacátého června byly zahájeny úkony trestního řízení ve věci podezření ze spáchání přečinu vydírání, kterého se měla dopustit neznámá pachatelka tím, že téhož dne navázala kontakt přes sociální síť s dvacetiletým mladíkem z Kladna.
Muž si s jemu neznámou dívkou, která vystupovala pod jménem Aneta, začal psát po seznámení přes internetovou seznamku a následně jí poslal své intimní fotografie. Mladíkova nová „přítelkyně“ ho poté, co jí muž zaslal výše zmiňované fotografie, začala vydírat. Žádala, aby jí zaslal finanční hotovost, jinak že rozešle fotky jeho známým a zničí mu tím život.
Za přečin vydírání pachatelce hrozí trest odnětí svobody na šest měsíců až na čtyři roky.
Co je to sexting?
Termínem sexting označujeme elektronické rozesílání zpráv, obrázků a videí se sexuálním obsahem. Nejčastěji tyto materiály vznikají v rámci partnerských vztahů, jejich pořízení nás uvádí do nebezpečí, že budou zveřejněny a šířeny bez našeho vědomí internetem či pomocí mobilních telefonů.
Potenciálním útočníkům je dáván k dispozici citlivý materiál, který mohou zneužít proti poškozeným. Tento materiál může na internetu kolovat několik let nebo může být použit za několik let od svého vzniku. Oběť sextingu může být vystavena tzv. harašení či sexuálním útoků. Šiřitelé sextingu se stávají pachateli trestného činu.
Nebezpečný je především fakt, že potencionálními oběťmi sextingu se mohou stát i děti a dospívající mládež. Pořizování intimních a vyzývavý ch fotografií se stává pomalu součástí virtuální intimity mladých. Z reality známe situace, kdy se dívka snažila zapůsobit na oblíbeného chlapce tím, že mu zaslala své intimní fotografie, ten však sympatie neopětoval a materiály přeposílal dalším spolužákům. Jednalo se o typický případ sextingu. Vedle svádění hraje jistě důležitou úlohu také exhibicionismus.
Policie upozorňuje na to, že jakmile se jednou intimní materiál objeví na internetu, velice těžko se z něj stahuje.
Zdroj: PČR