Policie opět upozorňuje řidiče, aby usedali za volant odpočatí a plně se za jízdy věnovali řízení. Pouze obezřetností a dodržováním předpisů silničního provozu lze snížit počet dopravních nehod na našich pozemních komunikacích. Policie dále upozorňuje, aby v době nepříznivého počasí v zimních měsících zvýšili svoji pozornost a přizpůsobili jízdu stavu a povaze vozovky a povětrnostním podmínkám.
Před jízdou odstraňte sněhovou vrstvu a led z celého povrchu vozidla, včetně námrazy na sklech oken. Nejlépe ze všech oken, neboť čelní okno k řádnému výhledu vskutku nestačí. V případě zamlžení, či námrazy skel zevnitř, je nutné tuto námrazu také odstranit, a to před započetím jízdy. Nikdy se nespoléhejte na „rychlé ofouknutí“ ventilátorem během jízdy. Při čistění oken opatrně uvolněte přimrzlé stěrače a i z nich námrazu odstraňte. Neopomeňte na sníh a námrazu na světlometech, neboť vrstva sněhu či ledu značně snižuje jejich svítivost. Zajistěte řádnou viditelnost registrační značky. Očistěte i zpětná zrcátka a poté zkontrolujte jejich správné seřízení. Odstraňte zachycený a umrzlý sníh za jednotlivými koly na lapačích nečistot.
Důkladná očista platí i pro řidiče nákladních vozidel, dodávek, či tahačů s návěsem. Především u vozidel s plachtovou střechou hrozí vytvoření kaluže vody, která například přes noc snadno zmrzne v mohutný kus ledu. Dále se během jízdy může tento i několika kilogramový segment, ať již vlivem rychlosti, brzdění, tlaku vzduchu, odstředivé síly, či nerovnosti na vozovce, bez kontroly uvolnit a způsobit vážné škody na majetku nebo zdraví.
Pozor: Odstranit sníh a led z povrchu vozidla je jednou ze základních povinností řidiče! Za porušení této povinnosti může být řidičům příkazem na místě uložena pokuta až dva tisíce korun. Ve správním řízení hrozí dva a půl tisíce korun.
Zdroj: PČR