Tato léčivka si zaslouží naši pozornost, jelikož patří mezi ty nejúčinnější. Kromě léčivých vlastností má využití také v kuchyni a v kosmetice. Využít ji lze také jako hnojivo.
Kopřivu můžeme najít v nížinách i v horách. Roste podél cest, daří se jí i na sutinách, štěrku, zkrátka všude tam, kde je stín a vlhká dusíkatá půda. Nejlepší dobou ke sběru kopřiv je jaro. Od března do dubna sbíráme mladé výhonky. Jakmile rostlina vyroste, sbíráme již pouze horní listy a to po celou sezonu. Naši předkové si kopřivy zavěšovali v domě a věřili, že je ochrání před všemi nemocemi.
Kopřiva představuje také cenný zdroj potravy. Kromě velkého množství proteinů obsahuje také minerály a vitamíny. A co všechno tahle zelená královna dokáže? Především má čistící a detoxikační účinky, čehož můžeme využít právě teď zjara při pročišťovacích kůrách. Dokáže také snížit krevní tlak i hladinu cukru v krvi. Podporuje trávení a vyprazdňování, léčí dýchací orgány. Zamezuje padání vlasů a tvorbě lupů, vlasy jsou po odvaru z kopřiv lesklé a vlasová pokožka zdravá.
Vyjděte si ven do přírody a najděte mladé kopřivy. Mějte na paměti, že pokud si chcete připravit detoxikační nálev, musíte vykopat rostlinku i s kořenem. Připravte si odvar tak, že 50 gramů listů a kořenů budete vařit po dobu čtyř minut v jednom litru vody. Během následujících tří týdnů pijte čtyři až šest šálků denně, ten ranní nalačno a uvidíte, jak vám vaše tělo poděkuje. Během detoxikace se snažte vyvarovat různých škodlivin a jezte hodně zeleniny. Uvidíte, že pár týdnů odříkání se vám vyplatí, protože, jak známo, zdraví je to nejcennější, co máme.
Autor: Kladno24