V době dvou až tří měsíců po hárání dochází u mnoha nevykastrovaných fenek k fyzickým a psychickým změnám, které se všeobecně nazývají falešná gravidita, neboli pseudogravidita.
První příznaky falešné gravidity jsou stejné jako u gravidity skutečné. Zvětšuje se mléčná žláza a může následovat sekrece mléka. Mléčná žláza je opuchlá a bolestivá, břicho je zvětšené. Fyzické změny jsou často doprovázené i změnami v chování fenky. Některá zvířata mohou být podrážděné až agresivní, jiné jsou smutné a odmítají potravu. Následně si fenka chystá pelíšek, stará se o hračky, papuče, jako by to byly její mláďata. Může být agresivní vůči osobám, které jí tyto hračky chtějí vzít.
Na rozdíl od skutečné gravidity nekončí ta falešná samozřejmě porodem mláďat. Fenka psychicky trpí, a pokud není léčena, mohou nastat komplikace, mezi něž může patřit i nádor mléčné žlázy.
V případě, že veterinář určí falešnou graviditu, může použít účinné a vhodné řešení. Například nehormonální produkt Galastop, který je bezpečný a bez vedlejších účinků. Po dvou až třech dnech léčby získávají žláza a břicho svoji původní velikost a zastavuje se uvolňování mléka. Léčba zmírňuje trápení fenky a vám přináší úlevu, když vidíte svého psa opět veselého a čilého.
Zdroj: CEVA