Myxomatóza a mor králíků jsou vážné, běžně se vyskytující infekce králíků. U obou nemocí je velice důležitá prevence.
Myxomatóza je virové onemocnění, jehož prvními příznaky jsou tekutinou naplněné otoky v oblasti tváře a hlavy. Dalšími klasickými příznaky jsou „ospalé oči“, nateklé pysky, drobné otoky na vnitřní straně boltců a otok v oblasti řitního otvoru a genitálií. Během jednoho dne se stav může zhoršit natolik, že otoky mohou způsobit slepotu zvířete. Zvíře není schopno přijímat potravu ani pít a hyne do 12 dní po infekci.
Mor králíků je také onemocnění virového původu, i když původce je odlišný od viru způsobujícího myxomatózu. Průběh onemocnění se může výrazně lišit. Většina králíků hyne rychle, bez výrazných klinických příznaků, vyjma letargie trvající několik hodin. Králíci, kteří přežijí delší dobu, mají horečku a pozorujeme u nich křečové stavy, které se neustále zhoršují. Poté upadnou do kómatu a během dvanácti až šestatřiceti hodin onemocnění podlehnou.
Myxomatóza i mor králíků jsou nebezpečné pro všechny druhy králíků, včetně těch divoce žijících, a vyskytují se ve všech regionech naší země. Myxomatóza se šíří krev sajícím hmyzem. Z tohoto důvodu je stěžejní ochrana vašeho králíčka před blechami. Držte je stranou od divokých králíků nebo králíků, kterým se nedostává takové péče jako tomu vašemu. Používejte prostředky proti blechám, jako jsou spot on přípravky nebo spreje. Ochrana před komáry je složitější, ale lze jí docílit pomocí repelentních pásků, sítí do okem či elektrických odpařovačů. Suchá podestýlka komáry také odrazuje.
Na trhu existuje vakcína, která chrání jak proti myxomatóze, tak proti moru. Jediná dávka zajistí imunitu proti oběma infekcím po dobu jednoho roku. Králíčka je nutné revakcinovat každý rok.
Autor: Kladno24